Karlatornet vinner internationellt pris

2025-10-17

Karlatornet har fått utmärkelsen Best Tall Building 200–299 meter på CTBUH:s internationella konferens i Toronto och dessutom en Award of Excellence i samma kategori!

”Karlatornet står som en symbol för vad vi kan åstadkomma tillsammans. För vår del har det varit en unik resa, från första skiss till färdig byggnad, både som lokal arkitekt åt SOM och själva formgivit delar så som exempelvis den offentliga entrén. 3000 ritningar och ett decennium senare är det fantastiskt att se projektet få internationellt erkännande – som det förtjänar,” säger Magnus Månsson, koncernchef på Semrén & Månsson.

En stor eloge till alla som bidragit till att göra detta möjligt: Serneke Ola, Doxa AB, Skidmore, Owings & Merrill (SOM)

Dela

Elinor Månsson

Kontakta mig om du vill veta mer

Elinor Månsson

+46 733 93 30 63elinor.mansson@semren-mansson.se

Relaterade projekt

Vill du bli kontaktad?

Är du intresserad av att lära dig mer om oss och vårt arbete. Kanske vill du starta ett samarbete? Låt oss kontakta dig! Du kan få meddelande från oss med sånt vi tycker är intressant!

FacebookLinkedInInstagram