2026-03-13

Nu är spaden i backen för Asta i Aspudden
124 nya ungdomsbostäder, ettor och tvåor, byggs för studenter och unga vuxna upp till 30 år i den citynära och populära stadsdelen Aspudden, med förstadskaraktär och närhet till naturen.
”Det har varit viktigt att de nya byggnaderna både respekterar Aspuddens historiska karaktär och skapar moderna, trivsamma hem för unga vuxna. ”Med indragna entrépartier och detaljerade bottenvåningar vill vi bidra till en levande och välkomnande stadsdel”, säger Eva Martini, arkitekt på Semrén & Månsson.
Projektet utvecklas med höga hållbarhetsambitioner, inte minst med tanke på naturvärden, och ska certifieras med BREEAM Excellent. En lokal bidrar till områdets aktivitet och väl tilltagna cykelgarage ersätter parkeringsplatser. Närheten till tunnelbanan gör det dessutom enkelt att ta sig till Stockholm city.
Projektet utvecklas av Klövern med Devoco som entreprenör och vi på Semrén & Månsson är arkitekter.



Arkitektur som stöttar affären. När en 90-talsbyggnad förvandlas till ett spektakulärt huvudkontor.

Bygglov för Lindblomsallén!

Kvarteret Vagnen är vårt egenregiprojekt i Skellefteå som nu är ute för uthyrning

Nya ungdomsbostäder i den citynära och populära stadsdelen Aspudden.

Södra Änggården, ett projekt vi drivit i egen regi, närmar sig färdigställande.

Kronan på verket - undertaket. I entrén på Södras omgestaltade huvudkontor i Växjö är det något helt annat.

Semrén & Månsson söker medverkande ingenjör

Regionchef till Semrén & Månsson Arkitekter, Stockholm
Är du intresserad av att lära dig mer om oss och vårt arbete. Kanske vill du starta ett samarbete? Låt oss kontakta dig! Du kan få meddelande från oss med sånt vi tycker är intressant!
© Semrén & Månsson 2026